czwartek, 17 grudnia 2015

Hidżab czy Burka?



Coraz więcej państw Unii Europejskiej myśli o wprowadzeniu zakazu noszenia strojów muzułmańskich w miejscach publicznych. Natomiast na Bliskim Wschodzie kobiety, które nigdy się nie zasłaniały, teraz robią to pod presją postępującego fundamentalizmu. Dlatego chusty muzułmańskie stały się w pewnym sensie symbolem islamu dla kultury zachodniej, od momentu w którym rozpoczęła się dyskusja na temat robi kobiet w islamie: czy są one symbolem ich zniewolenia czy wręcz przeciwnie – wyzwolenia? W dzisiejszych czasach media najczęściej zupełnie mylą pojęcia, na przykład nazywając hidżab burką. Na przykładzie krótkich opisów i zdjęć za chwile stanie się jasne, jak ogromna jest to różnica i dlaczego tak ważne jest odróżnianie wszystkich rodzajów chust i prawidłowa terminologia.

Chusta była noszona przez kobiety jeszcze przed powstaniem islamu przez asyryjskie kobiety. Strój ten traktowany jest jak wyzwolenie dla kobiet, ale jego noszenie jest przymusem – te same praktyki odnajdujemy u Rzymian oraz Żydów. Koran przyjął tę tradycję, modyfikując ją. Warto się zastanowić dlaczego kobiety zakrywają swoje głowy. Źródeł należy szukać w Koranie.

Powiedz wierzącym kobietom, żeby spuszczały skromnie swoje spojrzenia i strzegły swojej czystości; i żeby pokazywały jedynie te ozdoby, które są widoczne na zewnątrz; i żeby narzucały zasłony na piersi, i pokazywały swoje ozdoby jedynie swoim mężom lub ojcom, albo ojcom swoich mężów, albo swoim synom lub synom swoich mężów, albo swoim braciom, albo synom braci, lub synom swoich sióstr; lub ich żonom, lub tym, którymi zawładnęły ich prawice; albo swoim służącym spośród mężczyzn, którzy nie są owładnięci pożądaniem cielesnym; albo też chłopcom, którzy nie poznali nagości kobiet. I niech one nie stąpają tak, aby było wiadomo, jakie ukrywają ozdoby. Nawracajcie się wszyscy do Boga, o wy wierzący! Być może, będziecie szczęśliwi! (24:31)

Oraz:
O synowie Adama! Niech was nie skusi szatan, jak wówczas gdy wyprowadził waszych rodziców z Ogrodu, zdejmując z nich ubiór, by im ukazać ich nagość. On przecież widzi was - on i jego plemię - tam, skąd wy ich nie widzicie. Oto My uczyniliśmy szatanów opiekunami tych, którzy nie wierzą! (7:27)
O proroku! Powiedz swoim żonom i swoim córkom, i kobietom wierzących, aby się szczelnie zakrywały swoimi okryciami. To jest najodpowiedniejszy sposób, aby były poznawane, a nie były obrażane. A Bóg jest Przebaczający, Litościwy! (33:59)

Interpretacje tych wersetów różnią się w zależności od epoki i położenia geograficznego. W niektórych państwach są odbierane bardzo radykalnie, w innych już nie. W niektórych krajach rozumiane jest jako zakrywanie narządów intymnych, w innych – włosów, w kolejnych – całego ciała. Wyróżniamy cztery najważniejsze chusty:

Hidżabحجاب (zasłona)
Najczęściej noszona chusta przez muzułmanki na całym świecie, zakrywająca przede wszystkim włosy i szyje, a czasami ramiona. Hidżab ma na celu zakryć atuty kobiety  i nie przyciągać  uwagi.



Czador – z perskiego: چادر
Długa czarna chusta z otwarciem z przodu odsłaniająca tylko twarz, utrzymywana na ciele za pomocą rąk lub zębów. Noszona przede wszystkim w Iranie.



  
Nikabنِقاب
Jest to strój zakrywający ciało od stóp do głów z wyjątkiem oczu. Nikab stał się popularny w państwach Zatoki Perskiej za sprawą wpływów wahabickich. W państwach europejskich oraz w niektórych państwach arabskich tj. Tunezja jest zakazana.





Burkaبرقع
Najbardziej kontrowersyjny strój noszony najczęściej przez muzułmanki w Afganistanie. Tak jak Nikab zakrywa ciało od stóp do głów, natomiast na obszarze wokół oczy występuje siatka umożliwiająca widzenie. 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz